Nasza firma od 2017 roku z powodzeniem realizuje przewóz odpadów innych niż niebezpieczne, które zawierają metale przejściowe lub ich związki (inne niż 16 08 02). Będąc wieloletnim podwykonawcą transportu zużytych katalizatorów posiadamy wszelkie zezwolenia na transport o kodzie 16 08 01 oraz 16 08 03, oznaczenie B1130 zgodnie z Konwencją Bazylejską.
Czym jest owa Konwencja Bazylejska i w jakim celu została spisana?
Konwencja Bazylejska została podpisana w 1989 roku, a obowiązuje od 5 maja 1992 roku. Została ona stworzona w celu dokładnego zdefiniowana procedur dotyczących transgranicznego przemieszczania odpadów, ich rodzajów oraz standardów, które muszą zostać spełnione przez przewoźników oraz klientów.
Według Artykułu 2 odpady to „substancje lub przedmioty, które są usuwane lub których usuwanie zamierza się przeprowadzić albo których usuwanie jest wymagane z mocy przepisów prawa krajowego”, a transgraniczne przemieszczanie, to „jakiekolwiek przemieszczanie odpadów niebezpiecznych lub innych odpadów z obszarów znajdujących się pod jurysdykcją krajową jednego państwa do obszarów lub przez obszary znajdujące się pod jurysdykcją innego państwa”.
Według Konwencji Bazylejskiej, do odpadów niebezpiecznych zalicza się:
- substancje wybuchowe;
- ciecze palne;
- palne ciała stałe;
- substancje lub odpady podatne na samozapłon;
- substancje lub odpady, które w zetknięciu z wodą wydzielają gazy palne;
- substancje, które w wyniku utleniania mogą powodować zapłon innych materiałów;
- nadtlenki organiczne;
- substancje silnie trujące;
- substancje zakaźne;
- substancje korodujące;
- odpady wydzielające duże ilości gazów trujących;
- substancje toksyczne i ekotoksyczne.
Obecnie Konwencja Bazylejska obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a w sumie w 190 krajach. Głównym celem powstania Konwencji była ochrona środowiska przed szkodliwym wpływem odpadów niebezpiecznych.