https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg
Co przyniosą lipcowe zmiany w branży transportowej?

Wraz z nadejściem nowego miesiąca wejdą w życie bardzo istotne dla branży transportowej przepisy.
O jakich zmianach mowa?

Niemiecki MiLoG
Od 1 lipca w Niemczech po raz kolejny wzrośnie płaca minimalna do 10,45 euro. W związku z obowiązującym Pakietem Mobilności wzrosną również wynagrodzenia dla kierowców realizujących transport międzynarodowy na terenie Niemiec.
W październiku zapowiadana jest kolejna podwyżka płacy minimalnej do kwoty 12 euro.

Ponadto wraz z 1 lipca 2022 pojawi się kolejna zmiana związana ze zwiększaniem ulgi podatkowej i ryczałtu pracowniczego. Chodzi o wzrost kwoty wolnej od podatku z 9 984 euro do 10 347 euro. Z kolei wysokość ulgi pracowniczej wzrośnie z 1000 euro do 1200 euro. Istotną informacją jest to, że pracownicy mogą odliczyć ją jako koszty uzyskania przychodu. Warto zauważyć, że w tej kwestii prawo obowiązuje wstecz, oznacza to, że pracownicy zatrudnieni w niemieckich firmach otrzymają zwrot za poprzednie miesiące.

Podwyżki myta w Belgii
Od jutra wzrosną również stawki opłat drogowych w Belgii, a dokładnie w regionach Flandrii i Brukseli. Podwyżki korygowane o wskaźnik inflacji dotyczyć będą wszystkich belgijskich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, a także pojazdów kategorii N1 z naczepami.

Nowy system monitorowania przewozów w Rumunii
Od jutra w Rumunii zostanie uruchomiony krajowy system RO e-Transport, który ma na celu monitorowanie towarów wrażliwych transportowanych na terytorium kraju. Wśród towarów o wysokim ryzyku podatkowym znalazły się warzywa, owoce, napoje alkoholowe, sól, a także produkty mineralne, odzież i obuwie.

Unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa w ciężarówkach
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem z dnia 5 stycznia 2020 r. od d 6 lipca 2022 r. nowe pojazdy ciężarowe będą podlegały obowiązkowi dodatkowego wyposażenia zwiększającego bezpieczeństwo. Dwa lata później systemy będą obowiązkowe we wszystkich nowych ciężarówkach.

Regulacje będą obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich UE i mają na celu dalsze zmniejszanie liczby ofiar wypadków drogowych poprzez wprowadzenie obowiązku montowania systemów bezpieczeństwa w pojazdach.

Oto niektóre z nowych systemów bezpieczeństwa:

  • zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w samochodach osobowych i lekkich pojazdach użytkowych,
  • systemy awaryjnego utrzymania pasa ruchu,
  • inteligentne dostosowanie prędkości,
  • system ostrzegania kierowcy o senności i skupieniu uwagi,
  • system wykrywania cofania,
  • systemy wspomagania skrętu i systemy ostrzegania przed kolizją,
  • rejestratory zdarzeń drogowych,
  • poprawa bezpośredniej widoczności z kabiny pojazdów ciężarowych.

Zmiany wchodzić będą w życie w czterech etapach – od 6 lipca 2022, do 7 stycznia 2029.