https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg
Praca kierowcy w czasie letnich upałów.

Kierowanie pojazdem w trakcie upału może powodować wiele niepożądanych skutków, dlatego warto należycie zadbać o sobie i panujące warunki w czasie pracy. Mając na względzie bezpieczeństwo Wasze oraz pozostałych uczestników ruchu przygotowaliśmy kilka istotnych wskazówek oraz informacji, które pomogą ustrzec Was przed negatywnymi konsekwencjami zaniedbań.

ODPOWIEDNIE ODŻYWIENIE I NAPOJENIE
Nasz organizm wymaga ciągłego nawodnienia, a jeśli w grę wchodzi utrata wody wynikająca z czynników atmosferycznych warto zamienić ciężkostrawne i tłuste posiłki na coś lekkiego. Idealnie w upalne dni sprawdzą się owoce i warzywa oraz spożycie odpowiedniej ilości płynów.
Szacuje się, że kierowca powinien spożywać dziennie ok. 3 litrów wody.

SEN
Odpowiednia ilość snu dla organizmu wynosi ok. 7 godzin. Niedobór, w połączeniu z ekstremalnymi upałami, powodują duże obciążenie dla organizmu, a tym samym wpływa  na problemy z koncentracją, które zwiększają ryzyko wypadków.

KONCENTRACJA
Zrezygnuj z używania urządzeń, które rozpraszają uwagę.
Odstaw na czas jazdy tablet czy też telefon komórkowy.

OCHŁODZENIE
Staraj się unikać parkowania w pełnym słońcu, a jeśli są ku temu przestrogi zastosuj osłonkę na przednią szybę, która będzie chronić przed promieniami słonecznymi.
Ubieraj schłodzoną w lodówce odzież, nie zapominaj o nakryciu głowy w trakcie rozładunku.
Warto mieć w zanadrzu chłodzące kremy i spraye.
Zadbaj o ochłodzenie kabiny, pamiętając o ustawieniu jej poniżej 6ciu stopni względem temperatury zewnętrznej.
To da gwarancję długotrwałej ulgi dla organizmu.

UWAGA I OBSERWACJA
Zbyt wysoka temperatura może powodować utrudnienia w koncentracji osłabiając czujność i wydajność kierowcy, które wpływają na bezpieczeństwo wykonywanej pracy.
Warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na samopoczucie w trakcie wykonywanych obowiązków.
W tej kwestii mogą przydać się regulacje prawne, wedle których istnieje możliwość przerwania wykonywania obowiązków, gdy w wyniku zaistniałych okoliczności atmosferycznych kierowca odczuwa złe samopoczucie, osłabienie, mdłości czy senność.
Odnosząc się do art. 210 Kodeksu Pracy i ujmując punkt ogólniej „gdy warunki pracy nie odpowiadają warunkom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pracownika, może on zaprzestać wykonywania pracy. Kierowca zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia.”
Mało tego jakikolwiek sprzeciw pracodawcy w tej kwestii może skutkować interwencją Państwowej Inspekcji Pracy, a w niektórych przypadkach także karą grzywny w wysokości do 30 000 zł.

OBOWIĄZKI PRACODAWCY
Regulacje prawne informują o obowiązku jaki spoczywa na pracodawcy wobec pracowników w sytuacji, gdy temperatura w pracy przekroczy 28 st. C w zamkniętym pomieszczeniu oraz 25 st. C w przestrzeni otwartej. Wedle tych zasad istnieje konieczność zapewnienia pracownikom wody lub innych napojów bądź izotoników, które pozwolą na wystarczające uzupełnienie witamin i soli mineralnych. Co ważne, ilość dostarczonych napojów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pracownika.  Poza tym, nie mniej ważnym obowiązkiem właściciela przedsiębiorstwa w czasie upałów jest zadbanie o właściwy stan klimatyzacji.

SPRAWNOŚĆ TECHNICZNA POJAZDU
W okresie letnim warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie ciśnienie w oponach. Podczas wysokich temperatur opony stają się bardziej miękkie. Przy zbyt niskim ciśnieniu może dojść do sytuacji gdzie opona nie tylko sflaczeje, ale może pęknąć, bądź zapalić się.
W tym celu warto kontrolować ciśnienie opon w pojeździe co najmniej raz na dwa tygodnie.

SZCZEGÓLNA OSTROŻNOŚĆ
Kierowcy zawodowi znajdują się w grupie pracowników narażonych na udar cieplny.
Przyczyną hipertermii jest zbyt gwałtowne nasłonecznienie przy wysokiej temperaturze oraz pobyt w zbyt nagrzanych pomieszczeniach.
Jak mówią ratownicy medyczni, jeśli odczuwasz takie objawy jak:
– podwyższona temperatura,
– złe samopoczucie, zaburzenia świadomości, orientacji,
– omdlenia
– przyspieszony oddech,
– czerwona, gorąca, sucha lub wilgotna skóra,
– drgawki i wymioty
należy niezwłocznie ochłodzić organizm i udać się w chłodne, zacienione miejsce.
Jeśli to konieczne wezwij pogotowie.
Śmiertelność w wyniku uszkadzających działań ciepła z powodu udaru wynosi 10 proc, w porównaniu z dochodzącą do 70 proc.

Ratownik przypomina przy tym, by nigdy przy pierwszej pomocy nie obniżać gwałtownie i drastycznie temperatury ciała poszkodowanego.