Koniec roku szkolnego tuż, tuż. To dobra okazja do wyznaczenia dalszego kierunku kształcenia zawodowego jak również
poznania specyfiki pracy spedytorów, którzy w tym tygodniu obchodzili swoje święto.
Dynamicznie rozwijająca się branża transportowa powoduje rosnące zapotrzebowanie na wykonywanie zawodu nie tylko kierowcy, ale również spedytora.
Dziś chcielibyśmy się przyjrzeć jakie predyspozycje i wykształcenie należy posiadać, aby móc wykonywać ten zawód.
Jakie są blaski i cienie codziennie wykonywanej pracy, a także profity z wykonywania tych czynności.
Zacznijmy jednak od tego czym jest spedycja i na czym polegają jej obowiązki?
Spedycja należy do jednego z trzech sektorów branży TSL, której są transport, spedycja i logistyka.
Jej główną działalnością jest koordynowanie, planowanie oraz organizacja przewozów towarów, a także wszystkich czynności związanych z wykonywaniem zlecenia transportowego w tym załadunków i rozładunków.
Głównym założeniem działań spedytora jest organizacja, monitorowanie i nadzorowanie ładunków od początku przyjęcia realizacji zlecenia transportowego, aż do momentu dostawy i rozładunku towaru u odbiorcy.
Ponadto spedytor zajmuje się pozyskiwaniem nowych klientów oraz dbaniem o relacje w kontaktach bezpośrednich z kontrahentem, przyjmowaniem zleceń, negocjowaniem stawek, a także sporządzaniem dokumentacji transportowej i umów.
Co więcej jest odpowiedzialny za terminować realizowanych zleceń, a także właściwą organizację odpraw celnych.
Jego rolą jest również wybór odpowiedniego środka transportu oraz stosownych zabezpieczeń pod wykonanie konkretnego zlecenia transportowego oraz organizacja wszelkich działań związanych z przewozem, załadunkiem, rozładunkiem i przeładunkiem towaru.
Wyróżnia się kilka rodzajów spedycji, oto najpopularniejsze z nich:
– krajowa,
– międzynarodowa,
– własna,
– publiczna.,
– właściwa,
– mieszana.
Jakie wykształcenie oraz umiejętności trzeba posiadać, aby rozpocząć pracę w zawodzie spedytora?
Istnieje wiele szkół, które gwarantują zdobycie zawodu związanego ze spedycją czy logistyką.
Takie kierunki można znaleźć zarówno w szkołach policealnych, technikach, liceach, a także studiach wyższych. Pracodawcy najbardziej cenią osoby, które ukończyły takie studia jak: transport i logistyka, ekonomia lub zarządzanie.
CECHY DOBREGO SPEDYTORA:
– zdolności organizacyjne,
– podzielność uwagi,
– predyspozycje negocjacyjne,
– charyzma,
– łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
– odporność na stres,
– umiejętności handlowe,
– zdolność analitycznego i strategicznego myślenia,
– zdolność i chęć do rozwijania wiedzy.
W przypadku spedytora warto rozwijać również znajomość języków obcych, np. angielski, niemiecki, rosyjski czy hiszpański.
Najważniejszym jednak akcentem jest posiadana wiedza, doświadczenie oraz kultura osobista.
Kandydatowi na to stanowisko nie powinno braknąć zamiłowania do logistyki, a także takich umiejętności jak praca z ludźmi, pod presją czasu, czy też łatwość w organizowaniu sobie zadań.
Jeśli jesteście z okolic naszej firmy i interesuje Was podjęcie nauki w tym kierunku już na etapie szkoły średniej to zachęcamy do zapoznania się z ofertą rekrutacyjną na rok 2022/2023 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Trzebini, gdzie posiadają wiele ciekawych propozycji związanych z kształceniem w tym zawodzie.
Dlaczego warto podjąć pracę w tym zawodzie?
Po pierwsze na Polskim rynku jest wiele oferty pracy w tym zawodzie. Stale rozwijający się transport wykazuje duże zapotrzebowanie na pracowników odpowiedzialnych za spedycję. Szacowane wynagrodzenie za wykonywanie tego zawodu wynosi ok. 3640 zł brutto na stanowisku młodszego specjalisty, w kolejnych etapach rozwoju można spodziewać się zarobków sięgających do 4560 złotych brutto za specjalistę oraz ok. 5820 złotych brutto na stanowisku starszego specjalisty ds. spedycji. Warto jeszcze dodać, że na wynagrodzenie składa się również wiele czynników tj. wykształcenie, doświadczenie, umiejętności oraz miejsce z którego wykonywana będzie praca. Szacuje się, że najwyższe zarobki można otrzymać w takich województwach jak: zachodniopomorskie, pomorskie. Natomiast na najniższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy z województw: Warmińsko – mazurskiego i Podlaskiego.