Co słychać w transporcie ?
Przestawiamy najważniejsze informacje ze świata minionego tygodnia.
14.02.2022.
Konwój Wolności
Trwający od 22 stycznia Konwój Wolności w Kanadzie mający na celu sprzeciw wobec polityki dotyczącej zakazu swobodnego przekraczania granicy, tym kierowcom, którzy są niezaszczepieni.
W dalszych etapach strajku dołączali się obywatele nie zrzeszeni z transportem, protestujący wobec premiera, którego decyzje doprowadziły do bankructwa wielu rodzin, a przede wszystkim pogwałcenia Karty Prawa i Wolności Człowieka.
Sytuacja w tej części świata zmienia się gwałtownie. Pomimo ostrzeżeń policji o możliwości aresztowań protestujący wzywają mundurowych do tego, by stanęła „razem z narodem”.
Protest ma charakter pokojowy, bez odnotowanych aktów przemocy. Mimo postawy obywateli podczas protestu, premier Kanady po raz pierwszy w historii kraju ogłosił, że rząd federalny skorzysta z uprawnień przewidzianych w ustawie o sytuacjach nadzwyczajnych. Tym sposobem chce zakończyć trwający od stycznia strajk.
W ślad za Kanadą podążyli obywatele Belgii i Francji.
16.02.2022.
Dodatkowa pula zezwoleń dla polskich i ukraińskich przewoźników
Ministerstwo Infrastruktury chcę stworzyć plan, którego zadaniem ma być poprawa płynności przejścia granicznego w relacji Polska-Ukraina. Proponowanym rozwiązaniem ma być zwiększenie puli dodatkowych zezwoleń na tranzytowych do 20 tysięcy. Głównym stroną żądań są przewoźnicy ukraińscy, którym proponowana liczba zezwoleń jest nie wystarczająca. Polscy przewoźnicy z kolei nie wykorzystują posiadanej puli.
17.02.2022.
Grasujący Orkan Dudley nie oszczędził transportu ciężarowego
W wyniku gwałtownych wiatrów, które przeszły przez Europę środkową ucierpiało wielu, w tym podróżujące ciężarówki. Porwisty i utrzymujący się przez kilka dni wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h doprowadził do ogromnej skali zniszczeń. Na zdjęciach można zobaczyć jak niewyobrażalne dzieło matki natury. Poprzewracane na drodze ciężarówki, czy też zatarasowane powalonymi drzewami drogi wyglądają jak sceny z filmu. Najbardziej narażone na skutki były ciężarówki, które podróżowały na pusto. Te wydarzenia zmuszają jednak do rozwagi. Skala zniszczeń powinna stać się przestrogą przez wyjazdem ciężarówek z pustymi naczepami w taką pogodę.
Liczba ofiar nie jest znana.
17.02.2022
Gang złodziei naczep zdemaskowany
Policja z Poznania rozpracowała kradnącą na szeroką skalę grupę złodziei, którzy kradli naczepy z ładunkami. Ta trwająca od ubiegłego roku operacja nareszcie zakończyła się sukcesem.
Wśród znalezionych łupów znajdowały się m.in. części samochodowe, elektronika, kawa, a nawet zabawki. Łączna wartość skradzionego mienia została zabezpieczona i wyceniona na 6 mln złotych.
Zorganizowana grupa przestępcza dokonywała kradzieży zawsze w ten sam sposób.
Najpierw rejestrowała ciągniki siodłowe, którymi ruszali do Niemiec. Tam włamywali się do wytypowanych naczep i oceniali wartość ładunku. Jeśli łup okazał się łakomym kąskiem podpinali do swoich ciągników zweryfikowaną naczepę i wracali z nią do kraju. Łącznie, zatrzymanych w sprawie zostało 19 osób, które poza kradzieżą zajmowały się również rozładunkiem oraz sprzedażą zdobytych łupów.
18.02.2022.
Pożar promu niedaleko Grecji.
18 lutego we wczesnych godzinach porannych na trasie pomiędzy Grecją, a Włochami doszło do pożaru. Na pokładzie promu znajdowało się 239 pasażerów (choć dokładna liczba nie jest znana) wśród których byli również kierowcy ciężarówek. Początkowo w wiadomościach trafiała informacja jakoby wszyscy pasażerowie zostali bezpiecznie ewakuowani, niestety w dniu wczorajszym okazało się, że 11 z nich jest zaginionych. Trzej kierowcy ciężarówek, którzy płynęli promem są bezpieczni, dwóch, którzy zostali uwięzieni w ciężarówkach po interwencji telefonicznej zostali ewakuowani śmigłowcem. Póki co nieznana jest dokłada przyczyna pożaru. Wstępne przypuszczenia zakładają, czy wybuchł on na jednym z pokładów samochodowych. Nie ma również informacji na temat zanieczyszczeń akwenu wodnego.
18.02.2022
Nowy system opłat drogowych zatwierdzony przez Parlament Unii Europejskiej.
W ubiegłym tygodniu został zatwierdzony przez Parlament Europejski nowy system opłat drogowych. Dotyczy on opłat dla kierowców podróżujących drogami transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.
Największą zmianą nowelizacji jest wycofanie się krajów Unii Europejskiej z czasowych opłat drogowych. Wspomniane zmiany w systemie zakładają pobieranie opłat na podstawie ilości przejechanych kilometrów oraz wycofanie się z czasowych winiet dla pojazdów ciężarowych do 2030 roku.
Jak podaje Parlament Europejski:
„Państwa członkowskie będą jednak nadal mogły zachować winiety dla określonych części tej sieci, jeśli udowodnią, że nowy sposób pobierania opłat generuje koszty administracyjne nieproporcjonalne do spodziewanych przychodów.”
Jeśli chodzi o pojazdy osobowe to dotychczasowe winiety obejmowały korzystanie z przejazdu w określonym czasie. Zazwyczaj dotyczył on 10 dni, dwóch tygodniu, 1 miesiąca oraz 1 roku.
Parlament w nowelizacji nakazuje krajom, które pozostaną przy systemie opłat czasowych, wprowadzenie dla pojazdów osobowych m.in. winiet dziennych.
Jeszcze inną reformą jest wprowadzenie do 2026 roku różnych stawek opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych, autobusów, vanów oraz minibusów w zależności od emisji CO2.
W przypadku pojazdów niskoemisyjnych można liczyć na obniżenia stawek za przejazd.