Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie już niemal w każdej dziedzinie życia. Pomaga i usprawnia, zaoszczędza wiele czasu i z całą pewnością precyzyjnie kalkuluje wszelkie przeliczenia.
Świat transportu również zauważa jej wiele zastosowań. Od usprawnienia komunikacji drogowej do autonomizowania funkcjonowania samochodów, kolei, okrętów i lotnictwa, a także przyczynienia się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych spowodowanych błędami ludzkimi.
Dzięki korzystaniu ze sztucznej inteligencji wszystkie rodzaje transportu mogą stać się bezpieczniejsze, czystsze, inteligentniejsze i wygodniejsze.
Opierając się na analizach sztucznej inteligencji można śledzić trendy rynkowe, przewidywać zagrożenia, a nawet skutecznie wpływać na zachowania proekologiczne sugerujące rozwiązania ograniczające emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza.
Korzystanie z niej z umiarem i rozsądkiem nie tylko ułatwi nam życie, ale także przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa.
Przyjrzyjmy się w jakich obszarach jej zastosowanie będzie najskuteczniejsze:
✅ analiza i dopasowanie ładunków do naszych pojazdów,
✅ przygotowanie i wysyłka mailingów z ofertami,
✅ wycena ładunków w oparciu o analizy rynkowe i giełdowe,
✅ precyzyjne obliczenia kosztów wykonania danego transportu,
✅ zaplanowanie najbardziej optymalnej trasy łącznie z kalkulacją jej kosztów,
✅ monitoring giełdy, jeśli chodzi o najnowsze i najbardziej intratne oferty,
✅ analiza zysków i ryzyka konkretnych operacji,
✅ automatyczne zamieszczanie ofert na giełdach i nadzór nad ich odświeżaniem, tak by ich wyświetlanie było możliwie najczęstsze i najskuteczniejsze,
✅ analiza utrudnień na drodze, ograniczeń w ruchu pojazdów, a nawet dopasowanie parkingów czy stacji benzynowych,
✅ pomoc w układaniu grafiku pracy zespołu dla najlepszej jego efektywności,
✅ monitoring i raportowanie przebiegu wykonywania ładunków,
Dzięki wprowadzaniu AI wszystkie rodzaje transportu stają się bezpieczniejsze, czystsze, inteligentniejsze i wygodniejsze.
W ślad za wymienionymi możliwościami, idą także poważne wyzwania takie jak: niezamierzone konsekwencje i niewłaściwe użytkowanie, między innymi ataki cybernetyczne i złe decyzje podejmowane w odniesieniu do transportu. W przypadku AI mamy do czynienia również z kwestiami etycznymi dotyczącymi odpowiedzialności za decyzje podejmowane przez sztuczną inteligencję w zastępstwie ludzi, czy wzrost bezrobocia.
Z pewnością nie unikniemy pewnego wchłonięcia ułatwień które proponuje nam współpraca ze sztuczna inteligencją, jednak pierwszym i najważniejszym kryterium przy każdej naszej decyzji i działaniu powinien być nasz zdrowy rozsądek.