https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg
AI dla transportu

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie już niemal w każdej dziedzinie życia. Pomaga i usprawnia, zaoszczędza wiele czasu i z całą pewnością precyzyjnie kalkuluje wszelkie przeliczenia.

Świat transportu również zauważa jej wiele zastosowań. Od usprawnienia komunikacji drogowej do autonomizowania funkcjonowania samochodów, kolei, okrętów i lotnictwa, a także przyczynienia się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych spowodowanych błędami ludzkimi.

Dzięki korzystaniu ze sztucznej inteligencji wszystkie rodzaje transportu mogą stać się bezpieczniejsze, czystsze, inteligentniejsze i wygodniejsze.

Opierając się na analizach sztucznej inteligencji można śledzić trendy rynkowe, przewidywać zagrożenia, a nawet skutecznie wpływać na zachowania proekologiczne sugerujące rozwiązania ograniczające emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza.

Korzystanie z niej z umiarem i rozsądkiem nie tylko ułatwi nam życie, ale także przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

Przyjrzyjmy się w jakich obszarach jej zastosowanie będzie najskuteczniejsze:

Obszary zastosowania sztucznej inteligencji w transporcie.
Obszary zastosowania sztucznej inteligencji w transporcie

 

✅ analiza i dopasowanie ładunków do naszych pojazdów,

✅ przygotowanie i wysyłka mailingów z ofertami,

✅ wycena ładunków w oparciu o analizy rynkowe i giełdowe,

✅ precyzyjne obliczenia kosztów wykonania danego transportu,

✅ zaplanowanie najbardziej optymalnej trasy łącznie z kalkulacją jej kosztów,

✅ monitoring giełdy, jeśli chodzi o najnowsze i najbardziej intratne oferty,

✅ analiza zysków i ryzyka konkretnych operacji,

✅ automatyczne zamieszczanie ofert na giełdach i nadzór nad ich odświeżaniem, tak by ich wyświetlanie było możliwie najczęstsze i najskuteczniejsze,

✅ analiza utrudnień na drodze, ograniczeń w ruchu pojazdów, a nawet dopasowanie parkingów czy stacji benzynowych,

✅ pomoc w układaniu grafiku pracy zespołu dla najlepszej jego efektywności,

✅ monitoring i raportowanie przebiegu wykonywania ładunków,

AI w transporcie
AI w transporcie

Dzięki wprowadzaniu AI wszystkie rodzaje transportu stają się bezpieczniejsze, czystsze, inteligentniejsze i wygodniejsze.

W ślad za wymienionymi możliwościami, idą także poważne wyzwania takie jak: niezamierzone konsekwencje i niewłaściwe użytkowanie, między innymi ataki cybernetyczne i złe decyzje podejmowane w odniesieniu do transportu. W przypadku AI mamy do czynienia również z kwestiami etycznymi dotyczącymi odpowiedzialności za decyzje podejmowane przez sztuczną inteligencję w zastępstwie ludzi, czy wzrost bezrobocia.

Z pewnością nie unikniemy pewnego wchłonięcia ułatwień które proponuje nam współpraca ze sztuczna inteligencją, jednak pierwszym i najważniejszym kryterium przy każdej naszej decyzji i działaniu powinien być nasz zdrowy rozsądek.