https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg

Co słychać w transporcie ?
Przestawiamy najważniejsze informacje ze świata minionego tygodnia.

21.02.
Zmiany w Pakiecie Mobilności

Od 21 lutego obowiązują kolejne zmiany związane z Pakietem Mobilności. Wśród najważniejszych można wymienić te dotyczące powrotu ciężarówek na bazę, a także limity operacji kabotażowych. Wynikające z przepisów zmiany mogą oznaczać dla wielu przedsiębiorców poniesienie dodatkowych kosztów, inwestycji oraz wydatków.

Czego dokładnie dotyczą zmiany w przepisach ?
– powrotów każdego pojazdu do centrum operacyjnego firmy kraju siedziby raz na co najmniej 8 tygodni,
– kabotażu zgodnie z którym:
* zachowane zostają dotychczasowe zasady (transport międzynarodowy, 3 operacje i 7 dni)
* obowiązuje 4- dniowy zakaz wykonywania ponownego kabotażu tym samym pojazdem w tym samym kraju, po zakończeniu ostatniej operacji kabotażowej
– regulacji dotyczących warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego wedle których należy posiadać:
* rzeczywistą i stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich,
* dobrą reputację,
* odpowiednią zdolność finansową,
* wymagane kompetencje zawodowe.

22.02.
Prezentacja nowej ciężarówki elektrycznej MAN

W Norymberdze został zaprezentowany nowy prototyp ciężarówki elektrycznej od MAN. W odpowiedzi na należyte dostosowanie się do świata nauki, polityki i gospodarki prezes MAN poinformował o przyspieszeniu procesów elektryfikacji pojazdów swojej floty. Jednym z obszarów rozwoju tej marki są intensywne prace nad napędem wodorowym. Głównymi partnerami tego projektu są Bosch, Faurecia oraz ZF. Finansowe wsparcie na kwotę 8,5 mln euro na stworzenie ciężarówki z ogniwami paliwowymi zostało ofiarowane przez Land Bawaria. Pierwsze ciężarówki mają trafić do 5 wybranych firm w połowie 2024 roku, gdzie przez rok będą sprawdzać zastosowanie pojazdu w praktyce.

23.02.
Nowe okoliczności pożaru na promie

Oficjalna przyczyna pożaru nie została jeszcze wyjaśniona, jednak istnieją spekulacje wedle których to kuchenka turystyczna mogła stać się zapalnikiem całego pożaru. Na ten moment jednym z argumentów świadczących o pozytywnie postawionej hipotezie jest fakt, że jeden z kierowców został odnaleziony martwy w swojej kabinie. Wyjaśnienie dokładnych okoliczności będzie mogło być rozpoznane dopiero po dokonaniu pełnego dochodzenia. Po wielu dniach poszukiwań udało się odnaleźć jedynie jedną osobę, nadal nieznany jest los 10 pozostałych kierowców.

autor: George Roussos / Twitter

24.02.
Inwazja Rosji na Ukrainę
Około godz. 5 rano Rosja zaatakowała Ukrainę. Kilkanaście miast zostało ostrzelanych, do kraju wjechały transporty wojskowe oraz czołgi. W związku z działaniami rosyjskimi na terytorium Ukrainy, prezydent ogłosił stan wojenny.

25.02.
Kolejki ciężarówek przy wyjeździe granicznym oraz totalna dezinformacja w Polsce
Działania na Ukrainie odbiły się również na transporcie oraz sytuacji w kraju. Przewoźnicy poinformowali o wycofaniu swoich kierowców oraz sprzętów z terenów zagrożonych. W praktyce jednak okazało się to trudniejsze. W trakcie ewakuacji doszło do awarii systemu odprawy celnej.

„Informujemy, że po stronie ukraińskiej, tymczasowo zostały wstrzymane odprawy samochodów ciężarowych na kierunku przywozowym i wywozowym w drogowych  przejściach granicznych w Medyce i w Krościenku oraz na kierunku wjazdowym na Ukrainę w drogowym przejściu granicznym w Hrebennem. Odprawy samochodów ciężarowych w drogowym przejściu granicznym w Korczowej zostały wznowione na kierunku wyjazdowym z Polski.

Przyczyną jest awaria systemu odpraw po stronie ukraińskiej. O wznowieniu odpraw poinformujemy w odrębnym komunikacie.”

W związku z powyższym tymczasowo został  wstrzymany ruch w obu kierunkach. Zdarzenie okazało się celowym cyberatakiem.

W związku ze stanem wojennym na Ukrainie w naszym kraju pojawiło się wiele fałszywych informacji. Jedną z nich okazały się fake newsy na temat drożejącego paliwa oraz utrudnieniach w dostawach. Wedle tych nieprawdziwych informacji wielu Polaków pokłoniło się ku stacjom w celu zabezpieczenia przed podwyżkami oraz rzekomym brakiem dostępności towaru.
Prezes PKN Orlen zaapelował by nie ulegać panice dodając, że dostawy na stacje są realizowane i nie istnieją żadne przyczyny dla których mogłoby na ten moment zabraknąć paliwa.