https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg

Podczas planowania transportu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą być decydujące dla bezpieczeństwa przewożonych przesyłek.

Wybór przewoźnika nie jest prostym zadaniem, dlatego najlepszym sposobem na podjęcie decyzji jest udzielenie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, dotyczących warunków usługi.

✅ Przede wszystkim – jaki rodzaj towaru mamy zamiar przewieść. Najpowszechniej przewożone ładunki obejmują:

  • Stal, drewno,
  • Maszyny, urządzenia,
  • Towar neutralny na paletach,
  • Elementy konstrukcyjne,
  • Makulatura (konieczność posiadania pozwolenie BDO)

*Jeżeli masz potrzebę przetransportować ładunek niebezpieczny, szkodliwe ciecze – to wszystko wymaga nie tylko posiadania odpowiedniej floty, ale także konieczności sprostania określonym procedurom, co jest priorytetowym zagadnieniem podczas pierwszej rozmowy z przewoźnikiem.

✅Trasę przejazdu. Skąd – dokąd będzie przewożony ładunek.
Firmy transportowe przeważnie mają swoje „ulubione” kierunki tras. Wiąże się to ze specyfiką organizacji transportu w poszczególnych krajach, przepisami, zwyczajami. Warto zatem w pierwszych słowach zapytać o to czy dany przewoźnik realizuje kursy w kierunku który nas interesuje. Jeśli nie, może polecić nam przewoźnika specjalizującego się w pożądanym kierunku lub jeśli zależy nam na współpracy może podzlecić transport.

✅Termin realizacji! Czy zależy nam na sztywnym terminie. Konkretny dzień / godzina odbioru i konkretny termin dostawy? To niezwykle istotne i ma realny wpływ na finalną stawkę transportową. Jeśli możemy postawić widełki co do terminu odbioru i dostawy towaru, daje nam to lepszą pozycję jako zlecającemu transport i większe pole do negocjacji.

✅Czy firma ma pozwolenia, które zapewnią naszemu asortymentowi bezpieczny, legalny transport. Obostrzenia w tym względzie są bardzo konkretne, wiec koniecznie określ precyzyjnie swoje potrzeby w tym względzie.

✅Czy jesteśmy w stanie załadunek zorganizować we własnym zakresie? O to zapyta nas spedytor. Firmy transportowe nie biorą na siebie obowiązku załadunku. Owszem są zobligowane do odpowiedniego zabezpieczenia towaru lecz tu ich rola się kończy.

✅Rozliczenia. Tutaj kwestia jest dość indywidualna. Zwyczajowo przy pierwszych zleceniach, bądź jednorazowych – musimy liczyć się z koniecznością bądź zaliczkowania usługi, bądź płatności częściowej lub tzw. „z góry” – przed wykonaniem zlecenia.

✅Stawka za transport to też specyficzna kwestia zawierająca wiele składowych:

  • odległość
  • kierunek – czyli jaki kraj docelowy
  • kalkulacje opłat drogowych (przykładowo w Europie różnice w opłatach drogowych mogą wahać się od 8 do nawet 50 centów)

✅Czy jest możliwość monitorowania trasy przejazdu.

Nie wszyscy przewoźnicy dają taka możliwość. Firma Global Inwestycje jest w stanie udostępnić link to Gps konkretnego samochodu, którym porusza się Twój ładunek. Możesz na bieżąco śledzić gdzie aktualnie jest, które punkty na trasie są już zrealizowane. Jak daleko kierowca ma do celu i finalnie, że Twój towar został już dostarczony na miejsce.

Mamy nadzieję że ten krótki przewodnik okaże się pomocy dla Was w przypadku stawiania pierwszych kroków przy poszukiwaniu transportu.