https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg
Reshoring to przeniesienie firmy z dalekiego kraju bliżej swojej macierzystej siedziby

Mocna branża transportowo – logistyczna to czynnik niezwykle ważny w gospodarce. Stanowi solidny argument na arenie międzynarodowej, dla biznesu szukającego rozwiązań ekonomicznych i bezpiecznego i stabilnego prawodawstwa.

Reshoring to przeniesienie firmy z dalekiego kraju bliżej swojej macierzystej siedziby. Badania przeprowadzone w roku 2022, po szczycie pandemii wskazują Polskę i Niemcy jako lokalizacje najlepsze do przenoszenia produkcji.

Polska jest atrakcyjna ze względu na relatywnie niskie koszty pracy oraz dostęp do wykfalifikowanej kadry (dobrzy specjaliści, programiści, inżynierowie) oraz co istotne ze względu na świetnie rozwiniętą branże transportowo – logistyczną. Inwestycje w infrastrukturę drogową, energetyczną i telekomunikacyjną także stają się naszą mocną stroną.

Atutem dla rozważających reshorting do Polski,  będzie dobrze zorganizowana logistyka, (pod wzglądem wydajności logistycznej jesteśmy na 26 miejscu według Banku Światowego),  oraz duża powierzchnia magazynowa w Polsce.

Do niedawna trendem dla dużych graczy produkcyjnych był offshoring; zlecanie produkcji, bądź usług daleko od siedziby firmy. Jednak Azja jako główna lokalizacja dla o masowej produkcji, szczególnie w pandemii dotknięta przerwaniem łańcucha dostaw przestała być atrakcyjna ekonomicznie. Dywersyfikacja w tym przypadku polega na nie wiązaniu się tylko z jednym dostawcą i jednym tylko kierunkiem geograficznym, w tym Polski.