https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg
Zakaz jazdy ciężarówek w Czechach

Ważne informacje dla podróżujących po Europie w tym tygodniu!

W związku ze świętami w Czechach, przypadającymi w środę: 5 lipca i w czwartek: 6 lipca; wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych w tych dniach, w godzinach: 13:00 – 22:00!

Koniecznie uwzględnijcie tą informacje podczas planowania trasy!

Zważywszy, że dnie wolne w Czechach przypadają na środę i czwartek, z pewnością wielu Czechów skorzysta z opcji #długiweekend i w piątek wykorzysta urlop, w związku z czym koniec tygodnia może okazać się na czeskich drogach bardziej ruchliwy.

Czechy. Dni wolne w lipcu.
Czechy. Dni wolne w lipcu.

W środę 5 lipca w Czechach obchodzony jest dzień Świętych Cyryla i Metodego. To upamiętnienie symbolicznej rocznicy przybycia słowiańskich świętych na Wielkie Morawy w 863 roku. Bracia przybyli wówczas na terytorium dzisiejszej Republiki Czeskiej, aby szerzyć chrześcijaństwo wśród pogańskiej ludności słowiańskiej. Swoje zadanie traktowali bardzo poważnie, przełożyli nawet fragmenty Biblii na język staro-cerkiewno-słowiańskiego i opracowali alfabet, specjalnie dostosowany do starosłowiańskiego języka, zakładali również szkoły. Co roku na ich cześć odbywa się pielgrzymka do Velehradu na Morawach Południowych. Jest bowiem prawdopodobne, że właśnie gdzieś w okolicach Velehradu znajdowało się centrum państwa Wielkich Moraw.

Święto Cyryla i Metodego w Czechach
Święto Cyryla i Metodego w Czechach

6 lipca natomiast  jest dniem upamiętniającym śmierć Jana Husa na stosie w Konstancji.
Był on duchownym rzymskokatolickim, czeskim średniowiecznym myślicielem religijnym, wykładowcą uniwersyteckim, reformatorem i kaznodzieją. Hus był jednym z pierwszych reformatorów Kościoła katolickiego, który swoich następców – Lutra, Kalwina i Zwingliego – wyprzedził o prawie sto lat. Kościół uznał go za heretyka, a jego naukę za herezję i ekskomunikował go. Swoich nauk miał bronić na soborze w niemieckiej Konstancji, gdzie odmówił odwołania swoich nauk,  został skazany za herezję na śmierć i 6 lipca 1415 roku spalony żywcem.