https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg
Przygotowanie samochodu podczas zimy.

Zima jest niewątpliwie najbardziej wymagającą porą roku w branży transportowej.
W tym czasie istotne są nie tylko umiejętności zawodowych kierowców, ale również odpowiednie wyposażenie taboru transportowego.

Brak jednoznacznych przepisów dotyczących odpowiedniego wyposażenia ciężarówek transportujących towary w relacji międzynarodowej nie ułatwia przewoźnikom zadania, którzy muszą dostosować wymogi do istniejących przepisów do kraju w którym dokonywany jest transport.

W trakcie zimowych transportów należy wziąć przede wszystkim pod uwagę kwestie związane z zastosowaniem opon z kolcami, łańcuchów śniegowych, a także posiadania dodatkowego wyposażenia takiego jak, łopata śnieżna, czy też worki z paskiem.
Warto zatem sprawdzić konieczne wyposażenie pojazdów w krajach w których dochodzi do relacji transportowej.

Przygotowanie samochodu podczas zimy.
Przygotowanie samochodu podczas zimy.

W kwestii opon najważniejszym priorytetem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa na drodze, bez względu na warunki pogodowe, czy też sezonowość. Biorąc pod uwagę ten czynnik rekomenduje się, aby stosować montaż opon zimowych na wszystkich osiach pojazdu. Takie zastosowanie pozwala na skrócenie drogi hamowania, co za tym idzie ich skuteczności oraz sprawności systemów wspomagających.

Ponadto, wykonując transport międzynarodowy należy wziąć pod uwagę przepisy dotyczące łańcuchów śniegowych, a także zastosowania opon z kolcami. Niestety przepisy w tej kwestii są bardzo rozbieżne. W jednych krajach bowiem są one wymagane, w innych wręcz zabronione.

Chcąc ułatwić kwestie związane z przepisami zimowymi w krajach  europejskich warto sięgnąć pod stworzony przez Continental poradnik dla przewoźników oraz kierowców, który wnet wyjaśni i pomoże w organizacji trasy przejazdu w relacji między poszczególnymi krajami Europy.

Na koniec dodamy, że brak odpowiedniego wyposażenia zimowego ciężarówki jest niezwykle istotne. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także na brak przeciwskazań do jazdy oraz prowadzania pojazdów na terytorium danego kraju europejskiego, to pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji z tego tytułu.