https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg
Elektryfikacja transportu ciężarowego

Procesy związane z redukcją emisji CO2, zanieczyszczenia powietrza i hałasu przyspieszają m.in. przez stale rosnące wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju na świecie. Przed firmami transportowymi, jak sądzimy w niedalekiej przyszłości, staną dylematy związane ze zmianami ustawowymi w tym zakresie jak również z pojawiającą się szansą na opłacalność rozwiązań ekologicznych.

O ile w przestrzeni miejskiej już obserwujemy „elektryki”, które służą czy to w formie autobusów miejskich czy np. śmieciarek, to wciąż wizja tras międzynarodowych czy nawet regionalnych zdaje się być odległą przyszłością.

W tym zakresie potrzeba ogromnej koordynacji wielu gałęzi: począwszy od producentów urządzeń do ładowania, poprzez współpracę z dostawcami energii oraz oczywiście rozwiązaniami na szczeblu ustawowym, które będą regulować czas pracy kierowców i systemowo podejdą do rozwiązań umożliwiających sprawność i opłacalność transportu na dużą skale.

Elektryczne samochody ciężarowe. Wizja przyszłości
Elektryczne samochody ciężarowe. Wizja przyszłości

Obserwowany przez nas ruch w temacie elektromobilności, głównie wśród producentów samochodów ciężarowych, którzy do nowoczesnych technologii są już przekonani i przygotowani, sugeruje że możliwości w tym zakresie pojawią się dużo wcześniej.

Szacunki ekspertów zmuszają do zawarcia nowych rozwiązań w planach rozwojowych przedsiębiorstw transportowych, ponieważ to my jesteśmy najistotniejszym ogniwem w łańcuchu nadchodzących zmian. Tutaj spojrzenie biznesowe rodzi szereg wyzwań i pytań, między innymi o:

  • zakup, finansowanie, dobór samochodu z napędem elektrycznym bądź hybrydowym,
  • wdrożenie rozwiązań dotyczących ładowania i dostępu do sieci ładowarek,
  • sfinansowanie i wdrożenie urządzeń do ładowania, łącznie z ich konserwacją,
  • wspomniane konkretne rozwiązania systemowe i ustawodawcze,

Nasz zespół trzyma rękę na pulsie jeśli chodzi o dynamikę zmian w tym ważnym aspekcie. Ciekawi nas jednak zdanie tych, którzy finalnie zasiądą w przyszłości w elektrycznych pojazdach i bezpośrednio zmierzą się z przecieraniem szlaków drogowych i wyzwaniami na trasie.

Co według Was jest/będzie największym sprawdzianem w elektromobilności samochodów ciężarowych?