Branża transportowa w Europie boryka się z brakiem pracowników.
Dlaczego tak się dzieje?
Jak wiecie praca kierowcy zawodowego wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Przyjęło się, że głównym tego powodem jest długa rozłąka z najbliższymi, poczucie samotności oraz wielogodzinna praca w ciągłym stresie. Istnieją jeszcze inne aspekty, które powodują niechęć do wykonywania tego zawodu, jakie?
Dziad – Trans.
W społeczności kierowców przyjęło się określenie Dziad – trans.
Co to znaczy?
Dziad – trans to nic innego jak pracodawca, którego należy omijać szerokim łukiem. Należą do nich firmy, które nie przestrzegają prawa, nie płacą wedle obowiązujących przepisów, opłacają składki od najniższej krajowej oszukując w ten sposób pracownika oraz ZUS i US. Szacuje ich skłonność do:
- Mobbingu – poniżania pracowników, zastraszania i kierowania pod ich adresem wyzwisk,
- zatrudniania młodych stażem kierowców, którym wypłaca się mniejsze stawki, można nimi łatwiej manipulować i skłaniać do omijania przepisów,
- celowego ukrywanie przed kierowcami stanu technicznego pojazdu, którym ma wykonywać pracę,
- nieuczciwego wyliczania pensji, obniżanie wynagrodzenia za wyimaginowane przewinienia, wypłacanie części wynagrodzenia „pod stołem”.
W jaki sposób przewoźnik w branży TSL może zyskać opinię dobrego pracodawcy?
Oczywiście tutaj najważniejszą rolę odgrywają zarobki. Najlepiej, gdyby były one zgodne z obowiązującym Pakietem Mobilności i przede wszystkim wypłacane w terminie.
Oprócz zarobków ważne jest, aby :
- każdy pracownik był traktowany z szacunkiem, pracodawca potrafił panować nad językiem i wykazywać się empatią,
- w firmie panowały jasne warunki współpracy i wywiązywać się z nich w takim samym stopniu, jakiego oczekujemy od swojego pracownika,
- pozytywnie i optymistycznie podchodzić do pracy z ludźmi. Warto pamiętać, że pozytywne podejście do ludzi jest zaraźliwe, a zasada ta również sprawdza się w środowisku pracy,
- być elastycznym i skłonnym do zmian zaproponowanych przez swój zespół pracowników,
- znać relacje pracowników w swojej firmie,
- wspierać rozwój kariery zawodowej swoich pracowników poprzez kursy i szkolenia.
Jak pracownik ma znaleźć dobrego pracodawcę, a pracodawca pracownika?
W obecnych czasach wszystko opiera się na mediach społecznościowych, forach i ogólnie w Internecie. Po wyszukaniu przez nas firmy, w której chcielibyśmy pracować na pewno pojawi się masę opinii, które warto weryfikować we wszystkich możliwych źródłach.
Pracodawca, chcąc sprawdzić potencjalnego kandydata na nowe stanowisko pracy ma kilka możliwości. Każda ceniąca się firma rekrutuje swoich pracowników poprzez CV oraz listy motywacyjne. Dlatego tak ważne są też referencje od poprzednich pracodawców.
Jak zatrzymać, więc dobrego pracownika w firmie?
Jeśli współpraca będzie opierała się na szczerości i wzajemnym zaufaniu, a przede wszystkim na dobrych zarobkach oraz poczuciu obustronnego komfortu psychicznego mamy sukces gwarantowany!