https://globalinwestycje.pl/wp-content/uploads/2021/12/1blog.jpg
Zarobków kierowców zawodowych w Polsce

Czy “apetyt” na zarobki rośnie w miarę “jedzenia” ?
Spoglądając na przygotowany przez Polski Instytut Transportu Drogowego raport dotyczący „Zarobków kierowców zawodowych w Polsce”
na myśl właśnie przychodzi nam takie powiedzenie. Czynnie obserwując sytuacje polityczne
oraz gospodarcze wcale nas nie dziwi taka postawa, jak wiadomo nie od dziś godny i dobry poziom jakości życia w głównej mierze zależy od posiadanych zasobów finansowych wynikających z wykonywanej pracy.

Badania na temat rozwoju zadowolenia z wykonywanej pracy kierowcy prowadzone pod patronatem PITD publikowane są już od 2017 roku. Jej pełną treść zastawienia zarobkowego zawodowych truckerów w stosunku 2020 do 2021 roku można sprawdzić bezpłatnie na stronie internetowej: http://pitd.org.pl/bezplatny-raport/

Po krótce opisując najistotniejsze informacje, w udostępnionym badaniu w sumie wzięło udział 850 kierowców zawodowych, gdzie 90% z nich wykonuje pracę za kokpitem ciągników siodłowych z naczepami. W wyniku tych działań można jasno stwierdzić, że od 2017 roku wynagrodzenie minimalne netto kierowców z kwoty 4 800 zł wzrosły do zeszłego roku do kwoty średniej w wysokości 6 500 zł.
Do dokładnego określenia sytuacji zarobkowej kierowców konieczne było wzięcie pod lupę wykonywanych przez truckerów systemów pracy.
W tej kategorii okazało się, że aż 44,5 % badanych pokonuje trasy od poniedziałku do piątku wykazując średnie zarobki powyżej 6 000 zł netto.
Pracownicy wykonujący przewozy w systemie 2/1 stanowili 13,2 % ankietowanych, w tej grupie zarobki szacuje się średnio na kwotę 7 000 zł netto. W szeregach systemu 3/1 znalazła się część stanowiąca 9,5 % pytanych, którzy zarabiają ok. 7 500 zł netto.
Najmniej zarabiająca grupa to osoby zjeżdżające do domu każdego dnia, tutaj średnia wypłata wynosi 4 800 zł na rękę, stanowi ona 8,2 % ankietowanych. Najmniejszy zespół stanowi 2,1 % badanych i wykazuje się on największymi zarobkami w wysokości 8 000 zł netto pracując w systemie 4/1.

Ciekawym, a jednocześnie przygnębiającym odkryciem okazał się bardzo niski wskaźnik rozwoju wynagrodzeń dla kierowców z dłuższym, lojalnym stażem pracy.
Okazuje się, że kierowcy należący do najmłodszej grupy wiekowej poniżej 25 lat otrzymują stosunkowo wyższe wynagrodzenia od kolegów posiadających większe doświadczenie.  Powodem dla którego takie sytuacje mają miejsce wskazują na zachęcenie młodych kandydatów do wykonywania zawodu kierowcy na rzecz zmniejszenia deficytu pracowniczego w firmach.

Spoglądając na przedstawiony raport można rzec, że na przestrzeni lat ziściły się marzenia kierowców o zarobkach powyżej 6 000 zł oraz weekendowej obecności w domu. W miarę rosnącego apatytu po zauważalnych wzrostach zarobków, kierowcy słusznie nalegali na przyzwoitą i bezpieczną emeryturę.
Od lutego bieżącego roku za sprawą Polskiego Ładu oraz Pakietu Mobilności snute plany zaczęły być spełniane.

Z obecnych oczekiwań kierowców względem wypłat, które poznaliśmy za pośrednictwem badań wykonanych przez portal pojade.pl wynika, że truckerzy marzą o zarobkach rzędu nawet 20 000 zł, ze średnią kwotą otrzymywanej na rękę pensji w wysokości 7 822 zł.

Mamy nadzieję, że te pragnienia wpłyną na urzeczywistnienie i tego serdecznie Wam życzymy !